Haber

TBMM’de ‘zeytinlik’ önerisine tepkiler

ZEYTİN sahalarında madencilik faaliyetlerini öngören kanun teklifinin TBMM’de görüşmeleri başlarken, Muğlalı zeytinciler Meclis önünde basın açıklaması yaparak teklife tepki gösterdi.

Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren ve zeytinliklerde madencilik faaliyetlerine izin verilmesini öngören ‘Elektrik Piyasası Kanununda, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da Sanayi, Ticaret, Enerji, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu. . Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nin (TEMA) çağrısı üzerine Muğla’dan 100’e yakın zeytin üreticisi TBMM kapısında toplandı. Bütçe görüşmeleri nedeniyle ziyaretçi yasağı nedeniyle kümenin girişine izin verilmedi. Muhalefet milletvekilleri kümeyi kendi araçlarıyla Meclis yerleşkesine taşıdı. Ellerinde ‘Zeytinlerime dokunma’ yazılı pankart bulunan salkım, getirdikleri zeytin dallarından taç taktı.

‘ZEYTİNLERİMİZİ KÖMÜR İÇİN BEKLEMEYECEĞİZ’ Grup adına açıklama yapan zeytin üreticisi Necla Işık, “İkizköy Akbelen’de tam 1,5 yıldır bekçilik var. Buraya derdimizi anlatmak için geldik. köylünün sesinin kısıldığını gördük.Biz burada bir avuç köylüyüz.Biz buraya savaşmak için gelmedik.Topumuz, tüfeğimiz zeytin.Barışın simgesi şifadır, mirası sağlıktır dedik. kabile.’ ‘Neden kömüre kurban ediliyor’ diye sormak için buradayız. Zeytinliğimizi asla kömüre kurban etmeyeceğiz. Bu sefer zeytinimizi toprağımızı vermeyeceğiz. Tek tutunduğumuz dalı kesmek istiyorlar. Ne pahasına olursa olsun kesmeyeceğiz” dedi. Zeytin malzemesiyle ellerinden alınmak istenen bu zeytin ağaçları artık ellerinden çıkmıştır. devlette kalır. zeytin; gıda, geçim ve sağlık için kullanan ülkelerin zeytin konusunda sıkıntı yaşamadığını görüyoruz. Ancak Muğla’da ve ülkemizde bir sıkıntı var. Buna karşı hemşehrilerim ve akrabalarım burada” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, yasa tasarısının sanki kaçakçılık yoluyla getirildiğini söyleyerek, “Kamu zararına neden olacak bu yasa geri çekilmelidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu